Vicor Corporation V24A28H300BS3
V24A28H300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28H300BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28H300BS3.pdf
Availability of V24A28H300BS3
QUANTITY
V24A28H300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28H300BS3
Internal Part NumberEIS-V24A28H300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28H300BS3
Related LinksV24A28, V24A28H300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28H300BS3 Details Description
Related parts for V24A28H300BS3
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" WHT FLOAT datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T2 datasheet.pdf