Vishay/Dale CMF506K8000FKEA
CMF506K8000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF506K8000FKEA
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF506K8000FKEA.pdf
Availability of CMF506K8000FKEA
QUANTITY
CMF506K8000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF506K8000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF506K8000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)