Vishay/Dale CMF506K8000JNR6
CMF506K8000JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF506K8000JNR6
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF506K8000JNR6.pdf
Availability of CMF506K8000JNR6
QUANTITY
CMF506K8000JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF506K8000JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF506K8000JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF506K8000JNR6
Related LinksCMF506K, CMF506K8000JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF506K8000JNR6 Details Description
Related parts for CMF506K8000JNR6
CAP CER 270PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC TRANSPONDER IMMOBILIZER PLLMC datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 708MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf