Vishay/Dale CMF50750R00FKR6
CMF50750R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50750R00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50750R00FKR6.pdf
Availability of CMF50750R00FKR6
QUANTITY
CMF50750R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50750R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50750R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50750R00FKR6
Related LinksCMF5075, CMF50750R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50750R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF50750R00FKR6
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ADAPT EXT SCSI2-3 CENT50M-DB68F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V VMT3 datasheet.pdf