Vishay/Dale CMF5090K900FHEK
CMF5090K900FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5090K900FHEK
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5090K900FHEK.pdf
Availability of CMF5090K900FHEK
QUANTITY
CMF5090K900FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5090K900FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5090K900FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5090K900FHEK
Related LinksCMF5090, CMF5090K900FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5090K900FHEK Details Description
Related parts for CMF5090K900FHEK
BOX STEEL UNPAINTED 2"L X 2"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Lighting, Signage 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf