Vishay/Dale CMF55100R00DHRE
CMF55100R00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100R00DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100R00DHRE.pdf
Availability of CMF55100R00DHRE
QUANTITY
CMF55100R00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100R00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55100R00DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100R00DHRE
Related LinksCMF5510, CMF55100R00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100R00DHRE Details Description
Related parts for CMF55100R00DHRE
PLC RELAY OPTOCOUPLER 24VDC datasheet.pdf
MENTOR V8 LIBRARIES/INTRFC MAINT datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 15.0V D SZ ZINC datasheet.pdf
BRACKET TS 2/4 WALL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf