Vishay/Dale CMF55100R00FKBF
CMF55100R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100R00FKBF
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100R00FKBF.pdf
Availability of CMF55100R00FKBF
QUANTITY
CMF55100R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55100R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100R00FKBF
Related LinksCMF5510, CMF55100R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55100R00FKBF
IDC CABLE - APK10B/AE10M/APK10B datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
MED PICTURE HANGING STRIPS WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ISO ADJ 2A datasheet.pdf