Vishay/Dale CMF55102R00DHEK
CMF55102R00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55102R00DHEK
Brief Description
RES 102 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55102R00DHEK.pdf
Availability of CMF55102R00DHEK
QUANTITY
CMF55102R00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55102R00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55102R00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55102R00DHEK
Related LinksCMF5510, CMF55102R00DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55102R00DHEK Details Description
Related parts for CMF55102R00DHEK
CERAMIC RESONATOR 540 KHZ datasheet.pdf
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 6TDFN datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf