Vishay/Dale CMF55102R00FKRE70
CMF55102R00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55102R00FKRE70
Brief Description
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55102R00FKRE70.pdf
Availability of CMF55102R00FKRE70
QUANTITY
CMF55102R00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55102R00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55102R00FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55102R00FKRE70
Related LinksCMF55102, CMF55102R00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55102R00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55102R00FKRE70
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CABLE TIE HVY ETFE BLUE 11.5" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
RES 100K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf