Vishay/Dale CMF5510K000BEBF70
CMF5510K000BEBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510K000BEBF70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510K000BEBF70.pdf
Availability of CMF5510K000BEBF70
QUANTITY
CMF5510K000BEBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510K000BEBF70
Internal Part NumberEIS-CMF5510K000BEBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510K000BEBF70
Related LinksCMF5510K, CMF5510K000BEBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510K000BEBF70 Details Description
Related parts for CMF5510K000BEBF70
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
GDT 470V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 9C S 36" YEL JACKP datasheet.pdf