Vishay/Dale CMF5510K000FEEK
CMF5510K000FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510K000FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510K000FEEK.pdf
Availability of CMF5510K000FEEK
QUANTITY
CMF5510K000FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510K000FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF5510K000FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510K000FEEK
Related LinksCMF5510, CMF5510K000FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510K000FEEK Details Description
Related parts for CMF5510K000FEEK
CABLE FLAT FLEX 4POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF QD 15V SOT-363 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf