Susumu RG3216P-1151-B-T1
RG3216P-1151-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-1151-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-1151-B-T1.pdf
Availability of RG3216P-1151-B-T1
QUANTITY
RG3216P-1151-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-1151-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-1151-B-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-1151-B-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-1151-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-1151-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-1151-B-T1
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 250KSPS SC70-6 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A 8SOIC ADV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 867/3 K/H140 3% datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf