Vishay/Dale CMF5510K500BEEA
CMF5510K500BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510K500BEEA
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510K500BEEA.pdf
Availability of CMF5510K500BEEA
QUANTITY
CMF5510K500BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510K500BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF5510K500BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510K500BEEA
Related LinksCMF5510, CMF5510K500BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510K500BEEA Details Description
Related parts for CMF5510K500BEEA
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 120POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf