Vishay/Dale CMF5510M000FHRE
CMF5510M000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510M000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510M000FHRE.pdf
Availability of CMF5510M000FHRE
QUANTITY
CMF5510M000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510M000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5510M000FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510M000FHRE
Related LinksCMF5510, CMF5510M000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510M000FHRE Details Description
Related parts for CMF5510M000FHRE
CONN EDGECARD 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 10.21NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CARBIDE ANGLED CUTTER FOR 1500BS datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LOW PROFILE FLAT CABLE MNT ADHES datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf