Vishay/Dale CMF5510M000JKR6
CMF5510M000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510M000JKR6
Brief Description
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510M000JKR6.pdf
Availability of CMF5510M000JKR6
QUANTITY
CMF5510M000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510M000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5510M000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510M000JKR6
Related LinksCMF5510, CMF5510M000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510M000JKR6 Details Description
Related parts for CMF5510M000JKR6
IC OPAMP GP 80MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO247 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS .100 PCB IDC datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 565MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 15PF P2G RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf