Vishay/Dale CMF5510R000BER670
CMF5510R000BER670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510R000BER670
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510R000BER670.pdf
Availability of CMF5510R000BER670
QUANTITY
CMF5510R000BER670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510R000BER670
Internal Part NumberEIS-CMF5510R000BER670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510R000BER670
Related LinksCMF5510R, CMF5510R000BER670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510R000BER670 Details Description
Related parts for CMF5510R000BER670
RES ARRAY 7 RES 39 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC AMP GPS/GNSS LN 4WLP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 9V SMD datasheet.pdf