Vishay/Dale CMF5510R000FHEA
CMF5510R000FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510R000FHEA
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510R000FHEA.pdf
Availability of CMF5510R000FHEA
QUANTITY
CMF5510R000FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510R000FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5510R000FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510R000FHEA
Related LinksCMF5510, CMF5510R000FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510R000FHEA Details Description
Related parts for CMF5510R000FHEA
CONN PIN 18-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
HEAT SINK 30MM X 30MM X 17.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A SOLDER datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf