Vishay/Dale CMF5510R000JKRE39
CMF5510R000JKRE39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510R000JKRE39
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510R000JKRE39.pdf
Availability of CMF5510R000JKRE39
QUANTITY
CMF5510R000JKRE39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510R000JKRE39
Internal Part NumberEIS-CMF5510R000JKRE39
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)