Vishay/Dale CMF5510R400FHBF
CMF5510R400FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510R400FHBF
Brief Description
RES 10.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510R400FHBF.pdf
Availability of CMF5510R400FHBF
QUANTITY
CMF5510R400FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510R400FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5510R400FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510R400FHBF
Related LinksCMF5510, CMF5510R400FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510R400FHBF Details Description
Related parts for CMF5510R400FHBF
HEATSINK HORZ MNT BLACK TO-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 20-HTSSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 1.5KW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf