Vishay/Dale CMF55110K00BERE
CMF55110K00BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55110K00BERE
Brief Description
RES 110K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55110K00BERE.pdf
Availability of CMF55110K00BERE
QUANTITY
CMF55110K00BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55110K00BERE
Internal Part NumberEIS-CMF55110K00BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55110K00BERE
Related LinksCMF5511, CMF55110K00BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55110K00BERE Details Description
Related parts for CMF55110K00BERE
IC OPAMP VFB 1GHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS .200X.300 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.011A 120 MOHM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 55V 1000VA datasheet.pdf