Vishay/Dale CMF55110R00FKEK
CMF55110R00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55110R00FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55110R00FKEK.pdf
Availability of CMF55110R00FKEK
QUANTITY
CMF55110R00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55110R00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55110R00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55110R00FKEK
Related LinksCMF5511, CMF55110R00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55110R00FKEK Details Description
Related parts for CMF55110R00FKEK
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC 8BIT 5US QUAD DAC P/O 24-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 13MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV NP0 3640 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 229MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf