Vishay/Dale CMF5511K000FKRE70
CMF5511K000FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K000FKRE70
Brief Description
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K000FKRE70.pdf
Availability of CMF5511K000FKRE70
QUANTITY
CMF5511K000FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K000FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5511K000FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K000FKRE70
Related LinksCMF5511K, CMF5511K000FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K000FKRE70 Details Description
Related parts for CMF5511K000FKRE70
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.4V TO92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD523 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 49.248MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ACOUSTIC DAMPER datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 69MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf