Vishay/Dale CMF5511K300FER6
CMF5511K300FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K300FER6
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K300FER6.pdf
Availability of CMF5511K300FER6
QUANTITY
CMF5511K300FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K300FER6
Internal Part NumberEIS-CMF5511K300FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K300FER6
Related LinksCMF5511, CMF5511K300FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K300FER6 Details Description
Related parts for CMF5511K300FER6
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL INNER 0.059" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 874.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6SOT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf