Rohm Semiconductor KTR18EZPF1272
KTR18EZPF1272 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1272
Brief Description
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1272.pdf
Availability of KTR18EZPF1272
QUANTITY
KTR18EZPF1272 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1272
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1272
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1272
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1272 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1272 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1272
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 160A TO249AA datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC CAN TXRX 5V 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 22POS .152M datasheet.pdf