Vishay/Dale CMF5511K800FLBF
CMF5511K800FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K800FLBF
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K800FLBF.pdf
Availability of CMF5511K800FLBF
QUANTITY
CMF5511K800FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K800FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF5511K800FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K800FLBF
Related LinksCMF5511, CMF5511K800FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K800FLBF Details Description
Related parts for CMF5511K800FLBF
CONVERTER DC-DC 24VIN 5VOUT 15W datasheet.pdf
IC IPS HISIDE DRVR 0.5A 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf