Linear LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF
LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF
Brief Description
IC REG BST 3.3V 0.4A SYNC SC70-6
Datasheet Download
LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF.pdf
Availability of LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF
QUANTITY
LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.5V
Voltage - Input (Max)4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output400mA (Switch)
Frequency - Switching-
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSC-70-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF
Related LinksLTC3525DISC, LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC3525DISC6-3.3#TRMPBF
SSD 128GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 960 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.22A 27.6 MOHM datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F M3 datasheet.pdf