Vishay/Dale CMF5511K958FKBF
CMF5511K958FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K958FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.958K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K958FKBF.pdf
Availability of CMF5511K958FKBF
QUANTITY
CMF5511K958FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K958FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5511K958FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.958k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K958FKBF
Related LinksCMF5511, CMF5511K958FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K958FKBF Details Description
Related parts for CMF5511K958FKBF
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 170A 695W PLUS247 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS INLINE SCKT datasheet.pdf