Vishay/Dale CMF5511R300DHEB
CMF5511R300DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511R300DHEB
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511R300DHEB.pdf
Availability of CMF5511R300DHEB
QUANTITY
CMF5511R300DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511R300DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5511R300DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511R300DHEB
Related LinksCMF5511, CMF5511R300DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511R300DHEB Details Description
Related parts for CMF5511R300DHEB
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K 16MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.4A SOT89-3 datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 90A I-PAK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD datasheet.pdf
IC PWR SW USB X1-DFN2018-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL THRU SKT M12 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CTV HD 32C 32#23 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 18C MIXED TWIN SKT J/N RECP datasheet.pdf
BLACK HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf