Vishay/Dale CMF55124K10BEBF
CMF55124K10BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55124K10BEBF
Brief Description
RES 124.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55124K10BEBF.pdf
Availability of CMF55124K10BEBF
QUANTITY
CMF55124K10BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55124K10BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55124K10BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55124K10BEBF
Related LinksCMF5512, CMF55124K10BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55124K10BEBF Details Description
Related parts for CMF55124K10BEBF
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
IC XPHASE W/FAULT DET 20L-MLPQ datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 43701 RF DSA datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf