Vishay/Dale CMF55124R00BHR6
CMF55124R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55124R00BHR6
Brief Description
RES 124 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55124R00BHR6.pdf
Availability of CMF55124R00BHR6
QUANTITY
CMF55124R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55124R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55124R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55124R00BHR6
Related LinksCMF5512, CMF55124R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55124R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55124R00BHR6
IC OPAMP JFET 4MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 2.5V TSOT23-8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 499K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf