CUI Inc. VSK-S3-24U
VSK-S3-24U picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S3-24U
Brief Description
CONVERTER AC-DC 24V@125MA 3W PCB
Datasheet Download
VSK-S3-24U.pdf
Availability of VSK-S3-24U
QUANTITY
VSK-S3-24U Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S3-24U
Internal Part NumberEIS-VSK-S3-24U
RoHS InformationVSK-S3 Series Cert of Compliance
Featured ProductVSK-S3 Series
3D ModelVSK-S3-24U
Standard Package13
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S3
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)125mA
Power (Watts)3W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOTP, OVP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency78%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.46" L x 0.91" W x 0.61" H (37.0mm x 23.0mm x 15.5mm)
Power (Watts) - Max3W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsEN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S3-24U
Related LinksVSK-S, VSK-S3-24U Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S3-24U Details Description
Related parts for VSK-S3-24U
RES SMD 61.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OSC VCXO 13.50MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 18POS DUAL WHITE datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf