Vishay/Dale CMF55124R00DHBF
CMF55124R00DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55124R00DHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55124R00DHBF.pdf
Availability of CMF55124R00DHBF
QUANTITY
CMF55124R00DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55124R00DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55124R00DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55124R00DHBF
Related LinksCMF5512, CMF55124R00DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55124R00DHBF Details Description
Related parts for CMF55124R00DHBF
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 144VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 2A datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf