Vishay/Dale CMF5512K700FEEB
CMF5512K700FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512K700FEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512K700FEEB.pdf
Availability of CMF5512K700FEEB
QUANTITY
CMF5512K700FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512K700FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF5512K700FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512K700FEEB
Related LinksCMF5512, CMF5512K700FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512K700FEEB Details Description
Related parts for CMF5512K700FEEB
MOSFET P-CH 60V 150MA SOT-323 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SC70 datasheet.pdf
CONTACT SKT 18-22AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
FLAT BRACKET ASSEMBLY datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 1% UL LUG MNT datasheet.pdf
AMP-LATCH UNV HDR 30 POSN SEL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER datasheet.pdf
RES 68K OHM 5% WW datasheet.pdf