Vishay/Dale CMF55133K00BHR6
CMF55133K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55133K00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55133K00BHR6.pdf
Availability of CMF55133K00BHR6
QUANTITY
CMF55133K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55133K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55133K00BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55133K00BHR6
Related LinksCMF5513, CMF55133K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55133K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55133K00BHR6
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 BLK datasheet.pdf
SENS PROX CAP M18 6-10MM NO datasheet.pdf
PROC EXTENS PAK PIC18LF1XK50 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf