Vishay/Dale CMF5513K500BHR6
CMF5513K500BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5513K500BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5513K500BHR6.pdf
Availability of CMF5513K500BHR6
QUANTITY
CMF5513K500BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5513K500BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5513K500BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5513K500BHR6
Related LinksCMF5513, CMF5513K500BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5513K500BHR6 Details Description
Related parts for CMF5513K500BHR6
IC DAC 12BIT MONO 250NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONN SSL PLUG CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 170A TO247AC datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL SGL HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 175POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 12CKT DUAL VERT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf