Vishay/Dale CMF55149K50FHEB
CMF55149K50FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55149K50FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 149.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55149K50FHEB.pdf
Availability of CMF55149K50FHEB
QUANTITY
CMF55149K50FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55149K50FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55149K50FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)149.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55149K50FHEB
Related LinksCMF5514, CMF55149K50FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55149K50FHEB Details Description
Related parts for CMF55149K50FHEB
CONN HEADER 21POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3.4MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
JACKSCREW SOCKET datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf