Vishay/Dale CMF55149K50FHEK
CMF55149K50FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55149K50FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 149.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55149K50FHEK.pdf
Availability of CMF55149K50FHEK
QUANTITY
CMF55149K50FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55149K50FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55149K50FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55149K50FHEK
Related LinksCMF5514, CMF55149K50FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55149K50FHEK Details Description
Related parts for CMF55149K50FHEK
IC REG LDO 12V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 1A SPST-NC 6-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 110MA 7.1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MINI50 RAHDR 8CKT DKGRY POL C datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf