Vishay/Dale CMF5514R000BHEK
CMF5514R000BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5514R000BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5514R000BHEK.pdf
Availability of CMF5514R000BHEK
QUANTITY
CMF5514R000BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5514R000BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5514R000BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5514R000BHEK
Related LinksCMF5514, CMF5514R000BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5514R000BHEK Details Description
Related parts for CMF5514R000BHEK
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A SCREW datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf