Vishay/Dale CMF5514R000FKEK39
CMF5514R000FKEK39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5514R000FKEK39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5514R000FKEK39.pdf
Availability of CMF5514R000FKEK39
QUANTITY
CMF5514R000FKEK39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5514R000FKEK39
Internal Part NumberEIS-CMF5514R000FKEK39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5514R000FKEK39
Related LinksCMF5514R, CMF5514R000FKEK39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5514R000FKEK39 Details Description
Related parts for CMF5514R000FKEK39
RES SMD 560K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
QSL ANT ASSY 802.11A/B/G/N WIMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 26POS datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 56POS datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMOW SILSD MON DC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf