Vishay/Dale CMF55150K00BHRE
CMF55150K00BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150K00BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150K00BHRE.pdf
Availability of CMF55150K00BHRE
QUANTITY
CMF55150K00BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150K00BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55150K00BHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150K00BHRE
Related LinksCMF5515, CMF55150K00BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150K00BHRE Details Description
Related parts for CMF55150K00BHRE
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf