Vishay/Dale CMF55150K00BHRE
CMF55150K00BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150K00BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150K00BHRE.pdf
Availability of CMF55150K00BHRE
QUANTITY
CMF55150K00BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150K00BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55150K00BHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150K00BHRE
Related LinksCMF5515, CMF55150K00BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150K00BHRE Details Description
Related parts for CMF55150K00BHRE
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN FME JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
INDICATOR NEON CLEAR PANEL MNT datasheet.pdf
ANT VPOL OMNIDIR 5DBI N-MALE datasheet.pdf
QFN-8 STENCIL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 9SRT datasheet.pdf
FAN 92X25MM 48VDC IP56 70CFM datasheet.pdf