Vishay/Dale CMF55150K00FHR6
CMF55150K00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150K00FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150K00FHR6.pdf
Availability of CMF55150K00FHR6
QUANTITY
CMF55150K00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150K00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55150K00FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150K00FHR6
Related LinksCMF5515, CMF55150K00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150K00FHR6 Details Description
Related parts for CMF55150K00FHR6
ACCESSORY PLUG FRAME BLACK datasheet.pdf
POT 500 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC XDCP 128-TAP 10KOHM 10-MSOP datasheet.pdf
KEYBOARD 104 KEY USB GRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SYNTH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 29POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf