Vishay/Dale CMF55150R00DHR6
CMF55150R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150R00DHR6
Brief Description
RES 150 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150R00DHR6.pdf
Availability of CMF55150R00DHR6
QUANTITY
CMF55150R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55150R00DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150R00DHR6
Related LinksCMF5515, CMF55150R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55150R00DHR6
IC DETECTOR VOLTAGE 2.2V 5TSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 260MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V OUT SIP VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 40MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 490MA 600 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf