Vishay/Dale CMF55154K00FHEA
CMF55154K00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55154K00FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55154K00FHEA.pdf
Availability of CMF55154K00FHEA
QUANTITY
CMF55154K00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55154K00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55154K00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55154K00FHEA
Related LinksCMF5515, CMF55154K00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55154K00FHEA Details Description
Related parts for CMF55154K00FHEA
STRAIN RELIEF 20POS MR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 3.8A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
635 TB RIS CLA BACK/ROW datasheet.pdf
KEX14(D)E E E E E datasheet.pdf
FILLER RODS AND TUBES datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf