Vishay/Dale CMF55158K00FHBF
CMF55158K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55158K00FHBF
Brief Description
RES 158K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55158K00FHBF.pdf
Availability of CMF55158K00FHBF
QUANTITY
CMF55158K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55158K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55158K00FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55158K00FHBF
Related LinksCMF5515, CMF55158K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55158K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55158K00FHBF
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W FILTER 10A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf