Vishay/Dale CMF55158R00BEEK
CMF55158R00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55158R00BEEK
Brief Description
RES 158 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55158R00BEEK.pdf
Availability of CMF55158R00BEEK
QUANTITY
CMF55158R00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55158R00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55158R00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55158R00BEEK
Related LinksCMF5515, CMF55158R00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55158R00BEEK Details Description
Related parts for CMF55158R00BEEK
FUSE GLASS 16A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ACS DISCONN SWITCH SHAFT 7.78" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf