Vishay/Dale CMF5515K000BEEA
CMF5515K000BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515K000BEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515K000BEEA.pdf
Availability of CMF5515K000BEEA
QUANTITY
CMF5515K000BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515K000BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF5515K000BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515K000BEEA
Related LinksCMF5515, CMF5515K000BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515K000BEEA Details Description
Related parts for CMF5515K000BEEA
IC MPU/RESET CIRC 3.60V SC70-4 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A INV 8CDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V SC70-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
PLUG ASSEMBLY, 250A, MSD datasheet.pdf