Vishay/Dale RN55E3650DRE6
RN55E3650DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3650DRE6
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3650DRE6.pdf
Availability of RN55E3650DRE6
QUANTITY
RN55E3650DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3650DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E3650DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3650DRE6
Related LinksRN55E3, RN55E3650DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3650DRE6 Details Description
Related parts for RN55E3650DRE6
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN SSL DISTRIBUTOR 6POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf