Vishay/Dale CMF5515K000JKRE
CMF5515K000JKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515K000JKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515K000JKRE.pdf
Availability of CMF5515K000JKRE
QUANTITY
CMF5515K000JKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515K000JKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5515K000JKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515K000JKRE
Related LinksCMF5515, CMF5515K000JKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515K000JKRE Details Description
Related parts for CMF5515K000JKRE
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL 3A POWERWISE LM20143 datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD LO POWER 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
2052 5085 00 datasheet.pdf
192 kHz Stereo Asynchronous Sample Rate Converter IC datasheet.pdf