Vishay/BCcomponents S121K33SL0N6TJ5R
S121K33SL0N6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
S121K33SL0N6TJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 1KV SL RADIAL
Datasheet Download
S121K33SL0N6TJ5R.pdf
Availability of S121K33SL0N6TJ5R
QUANTITY
S121K33SL0N6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S121K33SL0N6TJ5R
Internal Part NumberEIS-S121K33SL0N6TJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S121K33SL0N6TJ5R
Related LinksS121K33S, S121K33SL0N6TJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S121K33SL0N6TJ5R Details Description
Related parts for S121K33SL0N6TJ5R
IC PROM SER 200000 C-TEMP 44VQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ 256K FLASH 48QFN datasheet.pdf
DSUB R/A STB 15 PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 400A 3T0WER datasheet.pdf